Besnik 07

Besnik 07


  Lajme ditore nga bota sportive

  Besnik
  Besnik
  Admin

  Posts : 8
  Join date : 2009-05-15

  Lajme ditore nga bota sportive Empty Lajme ditore nga bota sportive

  Post  Besnik on Sun May 17, 2009 5:15 am

  Kristiano Ronaldo lojtar i vitit sipas FIFpro

  Ylli portugez i Mançester Junajtedit, Kristiano Ronaldo ka fituar çmimin e futbollistit të vitit nga Shoqata e futbollistëve profesionistë, FIFpro. Ndërkohë, në skuadrën e vitit kanë dominuar futbolli anglez dhe ai spanjoll, pasi vetëm Kaka është përfshirë nga Serie A në mesin e 11 futbollistëve që përbëjnë skuadrën ideale të vitit 2008.
  Shoqata FIFpro ka 57.500 anëtarë, të cilët kanë votuar në këtë anketë dhe në fund portugezi Ronaldo mori shumicën e votave. "Të marrësh shumicën e votave nga më shumë se 50.000 futbollistë profesionistë është diçka mahnitëse", ka theksuar Kristiano Ronaldo. Në skuadrën më të mirë të vitit janë të përfshirë tre futbollistë të Barcelonës: Karles Pujol, Çavi Hernandez dhe Lionel Mesi, derisa Real Madridi, Liverpuli dhe Mançester Junajtedi kanë nga dy futbollistë.

  Skuadra e vitit sipas FIFpro
  Portier: Iker Kasilas (Real Madrid)
  Mbrojtës: Serxhio Ramos (Real Madrid), Xhon Terri (Çelzi), Karles Pujol (Barcelona), Rio Ferdinand (Mançester Junajted).
  Mesfushorë: Stiven Xherard (Liverpul), Çavi (Barcelona), Rikardo Kaka (Milan).
  Sulmues: Lionel Mesi (Barcelona), Fernando Torres (Liverpul), Kristiano Ronaldo (Mançester Junajted).

   Current date/time is Fri May 24, 2019 2:54 pm